top of page

Wolny Uniwersytet. Głodny wiedzy?

Soboty na Dworcu RzeczJasna dla głodnych wiedzy!

Po co nam wiedza?

Wiedza zawsze obnażała prawdę przed człowiekiem. Budziła strach, bo ukazywała to, co nieznane. Pokazywała nieodkryte szlaki. Zejście z utartej wytyczonej ścieżki to krok ryzykowny i niebezpieczny. Wiedza, to odkrywanie, że nie wszystko jest stałe i niezmienne. Przeciwnie – wszystko jest płynne, a rzeczywistość nie zawsze jest tym czym nam się wydaje.

Wyjść do wiedzy, to wyjść w nieznane. To zobaczyć i zrozumieć świat inny niż nasz, zrozumieć własne ograniczenia. Wyjść poza schemat.

Jeśli odczuwasz głód wiedzy. Jeśli coś skrobie cię od środka i sprawia, że bezpieczne ciche konsumowanie to dla ciebie za mało – zajrzyj do nas!

Tto być miejsce wymiany myśli, poszerzania horyzontów, ścierania się światopoglądów. Wszystko w atmosferze szacunku, zrozumienia i tolerancji. Możesz tworzyć z nami to miejsce. Bez ograniczeń wiekowych.

Już od najbliższej soboty ruszają stałe, otwarte dla wszystkich głodnych wiedzy zajęcia Wolnego Uniwersytetu

PAZDZIERNIK – rozkład zajęć

03.10.2015 – sobota - godz.17.00 – 20.00

Światowy Dzień Wegetarianizmu i Weganizmu oraz Światowy Dzień Dobroci dla Zwierząt.

- wady i zalety diety wegańskiej i wegetariańskiej oraz diety mięsnej

- goście – dietetyk Ewa Warsińska (E-Vita) i triathlonista wegetarianin Marcin Punpur

- stoiska sklepów ostródzkich ze zdrową żywnością EKOSKLEP i NATURA oraz stoisko baru wegetariańskiego GreenGo

- degustacja potraw przyniesionych przez uczestników spotkania

- pokaz filmu

10.10.2015 – sobota – godz.17.00 – 19.00

Historia z dreszczykiem – prowadzenie Mirosław Mikulewicz (nauczyciel historii, wieloletni dyrektor Liceum ogólnokształcącego im. Jana Bażyńskiego w Ostródzie ) - wykład interaktywny.

„Świętosława - Polska Królowa Wikingów” - mało znane dzieje Piastówny, która w X – XI wieku zrobiła oszałamiającą karierę na dworach Danii, Szwecji, Norwegii. Ciekawostka – spaliła publicznie żywcem jednego z konkurentów do jej ręki, ku przestrodze innym.

17.10.2015 – sobota – Stacja Filozofia – godz. 17.00 – 19.00 "Czy istnieje obiektywna prawda?"

Czy istnieją rzeczy które są obiektywnie piękne? Czy można wydać obiektywnie sprawiedliwy wyrok? Czy można postąpić absolutnie dobrze, albo absolutnie źle?

Częsta odpowiedź w trakcie wszelakich dyskusji to "to zależy", czasami słyszymy zwrot " o gustach się nie dyskutuje". Wydaje się, że obecnie najpopularniejszym poglądem jest relatywizm w prawie wszystkich dziedzinach życia. Czy możemy się jednak wznieść ponad to i spróbować odnaleźć obiektywne wartości w subiektywnym świecie

24.10.2015 – sobota – Stacja Słowa – godz. 17.00 – 19.00 "Druga strona słowa" prowadzi Żaneta Pilis.

Cykl poświęcony literaturze i sztuce filmowej- kontrowersyjni twórcy i dzieła, tematy, których nie znajdziecie w oficjalnych programach nauczania.

31.10.2015 – sobota – godz. 17.00 – 19.00 Freeganizm i cohabitat.

Prowadzenie Dariusz Lech - freeganin. Freeganizm to antykonsumpcyjny styl życia, polegający na ograniczaniu udziału w konwencjonalnej ekonomii. Freeganie stawiają na społeczność, hojność, wolność, współpracę oraz dzielenie się – jako kontrast dla społeczeństwa opartego na materializmie, moralnej apatii, współzawodnictwie, konformizmie i zachłanności.

Cohabitat – grupa organizacji działająca od 2007, których aktywność koordynuje zarejestrowana w 2012 fundacja. Ruch promuje wykorzystanie materiałów naturalnych, samowystarczalność, otwarte technologie, mając na celu pomoc ludziom w tworzeniu naturalnych siedlisk (habitatów), budowanych w oparciu o zasady funkcjonowania ekosystemów. Cele te realizuje poprzez festiwale, warsztaty oraz webinaria. Grupa organizacji związanych z Cohabitatem skupia architektów, specjalistów od permakultury i odnawialnych zródeł energii tworząc swoisty ekosystem. Od listopada 2010 Cohabitat współpracuje z programem Narodów Zjednoczonych ds Rozwoju.


UWAGA!
OSTATNIE
ARCHIWUM
JESTEŚMY NA:
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
TAGI
Nie ma jeszcze tagów.
  • Wix Facebook page
  • Wix Twitter page
  • Wix Google+ page
bottom of page