Wolny Uniwersytet. Głodny wiedzy?
- rzeczjasna
- 27 wrz 2015
- 2 minut(y) czytania
Soboty na Dworcu RzeczJasna dla głodnych wiedzy!
Po co nam wiedza?
Wiedza zawsze obnażała prawdę przed człowiekiem. Budziła strach, bo ukazywała to, co nieznane. Pokazywała nieodkryte szlaki. Zejście z utartej wytyczonej ścieżki to krok ryzykowny i niebezpieczny. Wiedza, to odkrywanie, że nie wszystko jest stałe i niezmienne. Przeciwnie – wszystko jest płynne, a rzeczywistość nie zawsze jest tym czym nam się wydaje.
Wyjść do wiedzy, to wyjść w nieznane. To zobaczyć i zrozumieć świat inny niż nasz, zrozumieć własne ograniczenia. Wyjść poza schemat.
Jeśli odczuwasz głód wiedzy. Jeśli coś skrobie cię od środka i sprawia, że bezpieczne ciche konsumowanie to dla ciebie za mało – zajrzyj do nas!
Tto być miejsce wymiany myśli, poszerzania horyzontów, ścierania się światopoglądów. Wszystko w atmosferze szacunku, zrozumienia i tolerancji. Możesz tworzyć z nami to miejsce. Bez ograniczeń wiekowych.
Już od najbliższej soboty ruszają stałe, otwarte dla wszystkich głodnych wiedzy zajęcia Wolnego Uniwersytetu

PAZDZIERNIK – rozkład zajęć
03.10.2015 – sobota - godz.17.00 – 20.00
Światowy Dzień Wegetarianizmu i Weganizmu oraz Światowy Dzień Dobroci dla Zwierząt.
- wady i zalety diety wegańskiej i wegetariańskiej oraz diety mięsnej
- goście – dietetyk Ewa Warsińska (E-Vita) i triathlonista wegetarianin Marcin Punpur
- stoiska sklepów ostródzkich ze zdrową żywnością EKOSKLEP i NATURA oraz stoisko baru wegetariańskiego GreenGo
- degustacja potraw przyniesionych przez uczestników spotkania
- pokaz filmu
10.10.2015 – sobota – godz.17.00 – 19.00
Historia z dreszczykiem – prowadzenie Mirosław Mikulewicz (nauczyciel historii, wieloletni dyrektor Liceum ogólnokształcącego im. Jana Bażyńskiego w Ostródzie ) - wykład interaktywny.
„Świętosława - Polska Królowa Wikingów” - mało znane dzieje Piastówny, która w X – XI wieku zrobiła oszałamiającą karierę na dworach Danii, Szwecji, Norwegii. Ciekawostka – spaliła publicznie żywcem jednego z konkurentów do jej ręki, ku przestrodze innym.
17.10.2015 – sobota – Stacja Filozofia – godz. 17.00 – 19.00 "Czy istnieje obiektywna prawda?"
Czy istnieją rzeczy które są obiektywnie piękne? Czy można wydać obiektywnie sprawiedliwy wyrok? Czy można postąpić absolutnie dobrze, albo absolutnie źle?
Częsta odpowiedź w trakcie wszelakich dyskusji to "to zależy", czasami słyszymy zwrot " o gustach się nie dyskutuje". Wydaje się, że obecnie najpopularniejszym poglądem jest relatywizm w prawie wszystkich dziedzinach życia. Czy możemy się jednak wznieść ponad to i spróbować odnaleźć obiektywne wartości w subiektywnym świecie
24.10.2015 – sobota – Stacja Słowa – godz. 17.00 – 19.00 "Druga strona słowa" prowadzi Żaneta Pilis.
Cykl poświęcony literaturze i sztuce filmowej- kontrowersyjni twórcy i dzieła, tematy, których nie znajdziecie w oficjalnych programach nauczania.
31.10.2015 – sobota – godz. 17.00 – 19.00 Freeganizm i cohabitat.
Prowadzenie Dariusz Lech - freeganin. Freeganizm to antykonsumpcyjny styl życia, polegający na ograniczaniu udziału w konwencjonalnej ekonomii. Freeganie stawiają na społeczność, hojność, wolność, współpracę oraz dzielenie się – jako kontrast dla społeczeństwa opartego na materializmie, moralnej apatii, współzawodnictwie, konformizmie i zachłanności.
Cohabitat – grupa organizacji działająca od 2007, których aktywność koordynuje zarejestrowana w 2012 fundacja. Ruch promuje wykorzystanie materiałów naturalnych, samowystarczalność, otwarte technologie, mając na celu pomoc ludziom w tworzeniu naturalnych siedlisk (habitatów), budowanych w oparciu o zasady funkcjonowania ekosystemów. Cele te realizuje poprzez festiwale, warsztaty oraz webinaria. Grupa organizacji związanych z Cohabitatem skupia architektów, specjalistów od permakultury i odnawialnych zródeł energii tworząc swoisty ekosystem. Od listopada 2010 Cohabitat współpracuje z programem Narodów Zjednoczonych ds Rozwoju.
Comments